סיסמה, עצרי

שעמום, ביזאר ושלוש מילים מופרדות בנקודות: סיבוב לא-זוכרים-איזה של הבחירות הוא שעתם הלא-משהו של הקופירייטרים

הבחירות התכופות הופכות מפעם לפעם לשדה קרב שבו מערכות נשק חדישות, חשאיות, מפחידות לפרקים, מופעלות בהתלהבות על-ידי כל מי שיש לו מספיק כסף ולא מספיק מעצורים. בעולם הדיסטופי הזה של אווטארים ודיפ-פייקים, העובדה שסיסמאות הבחירות העתיקות והנוסטלגיות עדיין איתנו אמורה לנחם כמו פירה חמאתי ביום חורף. אבל אם מביטים בסיסמאות הבחירות שהוצגו עד כה על-ידי אלה ששרדו (לצד אלה שנשרו והותירו בצד הדרך אנדרטאות לקריירות הפוליטיות העגומות שלהם), אז לא שאפשר להצליח להבין במי לבחור. פירה? צנונית.

קשה בבחירות האלה, ובאלה שלפניהן, ולפניהן, ולפניהן, למצוא מוצרים פוליטיים עם יתרונות מוחשיים ביחס לאחרים. לרבים מהם יש חסרונות גדולים, אולי גדולים מדי. ונראה שהבחירות שיצאו ממצב בודדת למצב צרור, הפכו אותנו לעוד יותר ספקניים ביחס למי שעומד מולנו.

כאן בא לידי ביטוי הרגש, שעוזר לנו להתעלות מעל החשיבה השכלתנית – בדיוק כמו שאנחנו מוכנים לשלם יותר עבור מותג אהוב, גם אם המתחרים נותנים אותו דבר, ועולים שליש. זה תפקיד הסיסמה: להדגיש את היתרון הייחודי של כל מפלגה ומועמד, להציף את גרעין האמת שאי אפשר לקחת מהם, להפעיל את הרגש ולגרום לנו להתעלם מהמעידות הקטנות ומהחסרונות המוחשיים.

אולי משום שבחירות הן לא ממש ביזנס, נראה שהקופירייטרים התאדו מעל פני האדמה. כי סיסמאות הבחירות שיצאו עד היום הן לא יותר ממקבץ היגדים שכאילו נוצרו על-ידי מחולל סיסמאות שתוכנת בזמן שלמחשבים עוד היו כרטיסיות. זה לא ייאמן, כמה שהן שדופות, דהויות, מגוחכות, לא אמינות, גנריות, או סתם משעממות.

כמה מהן לפניכם:

כחול לבן
בני. בוחרים ישר

אולי המגוחכת מכולן, ואולי היא נכתבה כדי לעורר גיחוך, ואז דיון תקשורתי.

לאפיין אדם שהפנה עורף להבטחת הבחירות המרכזיות שלו בתואר ישר, זו יומרה שכמעט ראויה להערכה. עד שמביטים בסקרים, ואז מגחכים.

מרצ
רק על מרצ אפשר לסמוך

למה? כי היא לא הצטרפה לממשלת ביבי. גם לפיד לא.

כי הובילה את המאבק בקורונה?

במקום לאפיין את קהילת האנשים שבוחרים מרצ, ולומר מה זה אומר להיות חבר במועדון הליברלי הזה, היא קושרת כתרים לעצמה.

ישראל ביתנו
מצעידים את ישראל לדרך חדשה

למה? ואיפה ליברמן? ולאן נעלמה ההסתה נגד החרדים והערבים?
או שהיא תגיע בהמשך?

ש"ס
ביבי חייב ש"ס חזקה

דווקא סיסמה לא רעה. היא לא רגשית, אבל היא פונה לבוחריה כדי שיתפקדו כאסטרטגים קטנים – בסגנון יומרץ רבין של שנות ה-90.

סמוטריץ', הציונות הדתית
יש לנו דרך

סמוטריץ' דווקא היה שר תחבורה בכלל לא רע בחודשים שתפקד כשר תחבורה, אז אולי הסיסמה משם. אחרי המיזוג עם האגף הגזעני-להט"בופובי-כהניסטי של הימין, מעניין למה בדיוק מתייחסת המילה "דרך".

נפתלי בנט, ימינה

נפתלי בנט – יש מנהיגות אחרת

אחרת? ממי? ממי שהפך אותך לילד הכאפות שלו?

רון חולדאי, הישראלים

יש בישראל רק שני מנהיגים – בחרו את שלכם

אחרי ההתרסקות, הכישלון והפרישה (חובבי כלבים יגידו: עם הזנב מקופל, וגו'), כמה ברור עכשיו – כפי שהיה בזמן אמת – כמה הסיסמה הזו לא רק שכלתנית והכי לא מרימה, אלא שגויה אסטרטגית – גם קמפיין חינם לביבי (מנהיג), מצד מי שעזב את ראשות העיר הנחשקת כדי להפילו; גם מילה ריקה (כולם מנהיגים) שלא חושפת את היתרונות הגדולים של המועמד.

עפר שלח (תנופה)
שלח. שמאל. חזק.

פתאום הוא שמאל? אבל חזק? עוד אחת מהסיסמאות החלושות של מפלגה שנמוגה.

גדעון סער, תקווה חדשה
אחדות. יציבות. ממלכתיות.

נראה שאותו קופירייטר מחלטר בכמה מפלגות, כי אין הסבר לסיסמאות שלוש המלים האלה – אחת שדופה יותר מהשנייה. גדעון סער הוא פוליטיקאי מתוחכם, עם דימוי עצי משהו. האם שלוש המלים מרככות את הדימוי הזה? לא בטוח. מנגד, במקרה הזה, זו לא סיסמה מזיקה למי שנוטה לתמוך בסער, אז זו חצי נחמה.

בוגי יעלון, תלם
בוגי. למען ישראל
יושר. ביטחון. תקווה

מתבקש להגיד: אולי די?? ואז הוא באמת פרש.

יאיר לפיד, יש עתיד
הגיע הזמן לממשלה שפויה!

לפחות סיסמה עם היגיון אסטרטגי. מי שאוהב את לפיד לא ייפגע מהסיסמה הזאת.

מי שמתלבט, אני לא בטוח. לפיד, שבמערכת הבחירות הזו מנסה לאמץ גם שיטות עבודה ופעילויות מתחת למכ"מ, נקט במקביל צעד מעניין: רידוקציה של הסיסמה המסורתית לכדי תו אחד בלבד – עיגול כתום. ספק סיסמה, ספק האשטג ללא האשטג, ספק מם שגם מזמין ממים שמסתלבטים עליו. אבל מהלך די יעיל, שלפחות מתאמץ לחשוב מחוץ לקופסת שלוש המילים עם הנקודות ביניהן.

ירון זליכה, המפלגה הכלכלית החדשה
רק פרופ' זליכה יציל את הכלכלה!

סיסמה נכונה אסטרטגית ואפילו מעט רגשית יחסית לכל הסיסמאות הרובוטיות האחרות. הציבור מוטרד מהכלכלה, זליכה הוא המציל.

מרב מיכאלי, מפלגת העבודה

אמת בפוליטיקה. מרב מיכאלי. מנהיגה

אמת בפוליטיקה מאותה מפלגה שגילחה את שפמה בפעם האחרונה. ושוב, ההצהרה העצמית הזאת – אני מנהיגה? כי מה? כי זה נכס מוכר? כי זו שאיפה להיות כזאת? מנהיג ניכר בפעולות שלו, ואם הוא ניכר בהן, אז הוא רשאי לקשור לעצמו כתרים.

הליכוד
הרבה פוליטיקאים. מנהיג אחד.

אפרופו מי שאלוף בלקשור לעצמו כתרים. האמת שזו סיסמה בכלל לא רעה – גוליבר בארץ הגמדים. גם נכונה אסטרטגית, גם מדברת עם הקהל. גם בועט ביכולת המרכזית שלו (פוליטיקאי) – ביבי קלאסי.

חלי אריה

יועצת תקשורת

בוגרת תואר ראשון בפרסום ובתקשורת שיווקית.

בעלת ניסיון רב בניהול פרויקטים מורכבים תחת לוחות זמנים צפופים ובניהול אירועים גדולים ללקוחות פרטיים ועסקיים.

בתחום יחסי הציבור חלי התמקצעה בעולמות הצרכנות ועומדת בקשר שוטף עם מגוון רחב של לקוחות מהמובילים בשוק.

לילך דמתי

מנהלת משרד

בעלת ניסיון רב בעולם השיווק והפרסום, מילאה שורת תפקידים, ובהם מנהלת מכירות ומנהלת מסחרית בגופי מדיה שונים.

מתן גרינשטיין

מנכ"ל

מתן גרינשטיין, מנכ"ל

מתן שימש בתפקידים בכירים בחטיבת דובר צה"ל, בתפקידו האחרון כראש ענף התקשורת בחטיבה (בדרגת סא"ל)

שירותו של מתן בחטיבת דובר צה"ל נפרס על פני 15 שנה. בין השנים 2008-2011 כדובר פיקוד העורף ובין השנים 2011-2014 כראש מדור תא הכתבים הצבאיים בענף תקשורת ובמסגרת תפקיד זה ניהל את מדיניותו התקשורתית של צה"ל במהלך המבצעים  עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן

לאחר מכן מונה לפקד על יחידת ההסרטה של דובר צה"ל שריכזה את תחום המדיה ביחידה בשגרה ובחירום
גרינשטיין החל את דרכו בדוברות אוניברסיטת חיפה וזאת לצד לימודי תואר ראשון בהצטיינות בתקשורת במכללת עמק יזרעאל

הגר לוין

סמנכ"לית תפעול

בעלת ניסיון של למעלה מעשור בתקשורת וניהול קמפיינים מסחריים וציבוריים. פיתחה ב-unik את תחום ההפקה, וצברה רזומה מרשים של הפקות ללקוחות: מסיבות עיתונאים, אירועי מדיה, השקות בינלאומיות ועוד. בעלת תואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת תל אביב.

עמית קרייזל

יועצת תקשורת

בוגרת מכינת גליל עליון, מדרשה למנהיגות חברתית. את שירותה הצבאי עשתה בחטיבת דובר צה"ל, ובמסגרתו הייתה דוברת חטיבת תותחנים. בין לקוחותיה במשרד תוכלו למצוא את פורום חברות הקדישא, מועצת הקהילות והקבוצות המשימתיות והבינתחומי.

שי כהן-ויינברגר

יועצת תקשורת

בוגרת מערך דובר צה"ל. במסגרת שירותה ביחידה עבדה באופן שוטף אל מול כלל מערכות התקשורת המודפסת בפריסה הארצית וכן אל מול אתרי האינטרנט השייכים להם.  בין לקוחותיה במשרד תוכלו למצוא את שפיר הנדסה בע"מ, מכון אהרן, הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו

מאיה ארדיטי

יועצת דיגיטל

בעלת תואר ראשון בפרסום ותקשורת שיווקית. בעלת ניסיון של ניהול לקוחות ממשרד פרסום וכמתאמת שיווק בחברת יבואנית רכב מובילה בארץ. בעיצומו של תואר שני במנהל עסקים

מיטל נעים

יועצת תקשורת

בעלת ניסיון של 20 שנה בתחום הייעוץ התקשורתי והאסטרטגי. במהלך השנים טיפלה במגוון רחב של לקוחות בתחום הכלכלה ושוק ההון. החל מחברות ציבוריות, חברות נדל"ן, בתי השקעות, גופי רגולציה וכלה בניהול משברים בגופים פיננסיים. בעלת תואר ראשון בניהול ותקשורת

שי פלטניק

יועצת דיגיטל

שי פלטניק, יועצת דיגיטל
שי היא בוגרת חטיבת דובר צה"ל, ואשת שטח אמיתית (כדוברת לשעבר של חטיבות שונות בגבול מצרים וירדן).
במסגרת שירותה ביחידה אף זכתה שי לאות ההצטיינות של היחידה לשנת 2020.
כיום, לצד עבודתה כיועצת תקשורת, לומדת שי תקשורת וניהול.

עידו דוד כהן

יועץ תקשורת

שירת בגלי צה"ל כמפיק, עורך ומגיש במחלקת החדשות, ולאחר מכן כעורך בחדשות 10 בתכניות כמו המהדורה המרכזית, 'היום שהיה', 'לילה כלכלי' ואחרות. עידו הוא גם עורך דין מוסמך, בוגר תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב, שם שימש כעוזר מחקר לפרופ' איל גרוס והיה בין מייסדי ועורכי מאגר המידע המקוון "משפט ולהט"ב".

אורן ורמוס

ארט דירקטור

מעצב גרפי ופרסומאי, היה ארט דירקטור במשרדי פרסום מובילים. עומד מאחורי עשרות קמפיינים עבור מפרסמים כמו בזק, הוט, פיג'ו, פרטנר, טובורג, קינלי סודה, תאגיד השידור כאן ועוד. עיצב גם קמפיינים פוליטיים וחברתיים. בוגר המרכז האקדמי לעיצוב ויצו חיפה, שם הוא מלמד כיום פרסום.

דקלה אברג'יל

עוזרת אישית לבעלי החברה

בעלת ניסיון רב במגזר הפוליטי והעסקי ובליווי קמפיינים ומאבקים. ליוותה בכנסת במשך 12 שנים את העשייה של השרים ויושבי ראש מפלגת מרצ לשעבר יוסי שריד ז"ל וחיים אורון (ג'ומס), ולאחר מכן עבדה 6 שנים עם יו"ר קבוצת הראל ביטוח ופיננסים.

Noa served for six years as an officer in the IDF Spokesperson’s unit, mainly in operational field units, including the Kfir Brigade and the Gaza Division, and took part in managing some of the most complex and well-publicized challenges and media crises’ that the IDF has faced in the past few years such as the Hebron shooting incident with Elor Azaria and the ongoing security deterioration in the area surrounding the Gaza strip. She is currently studying political science and sociology in The Academic College of Tel Aviv–Yaffo.

Noa Cohen

Media consultant

ישראל רובינשטיין

ראש המחלקה החרדית

בני-ברקי במקור ובנשמתו, תושב אופקים ובוגר ישיבת זרועה שבנגב. מומחה בתקשורת חרדית על כל גווניה. ייצג מספר רב של לקוחות בעלי פרופיל תקשורתי גבוה במהלך הקריירה שלו, בעל ניסיון רב הן ביחסי ציבור קלאסיים והן בשיווק דיגיטלי בעולם החרדי. בתפקידו מרכז ישראל את כלל פעילות החברה אל מול עיתונאים ומשפיענים מהחברה החרדית.

יניב שדה

מנהל Unik digital

ניסיון במכירות ושיווק של למעלה מ-15 שנה. מומחה בשיווק דיגיטלי, בניית אתרי תדמית וסחר, ניהול קמפיינים מגוונים וקידום אורגני של עמודי סושיאל לגופים פרטיים ועסקיים. בעל תואר ראשון במשפטים.

עדי אדרי

מנהלת תחום ריטייל

עוסקת בתחום יחסי הציבור והדוברות מאז שנת 2002, ובעלת ניסיון עשיר בכל תחומי הצרכנות והריטייל השונים. לאורך השנים ליוותה בהצלחה רבה מגוון רחב של לקוחות בתחומי הקמעונאות, צרכנות, בריאות, רכב, תעסוקה ומלונאות, כמו ליימן שליסל, עוף טוב, Expo תל אביב, מלונות פרימה, AllJobs ועוד.

אסף שניידר

מנהל תוכן

בעל ניסיון של למעלה מ-20 שנה בתפקידי כתיבה ועריכה בכירים. ניהל צוותים גדולים של כותבים, עורכים ומעצבים בדסק החדשות של "ידיעות אחרונות"

ברק כפיר

סמנכ"ל יח"צ

בעל ניסיון רב של מעל עשור בתחום היח"צ והדוברות, כולל במערכי הדוברות של ארגונים ציבוריים גדולים כגון דובר צה"ל ודוברות משרד המשפטים. בין לקוחותיו ניתן למצוא את AIG, Manpower, פורום ה-15 (הערים העצמאיות בישראל), התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית ועוד.

רותם ליבנת

יועצת דיגיטל

בעלת ניסיון מקצועי בתחום ניהול לקוח ממשרדי פרסום וכמנהלת שיווק דיגיטלי בארגונים חברתיים. בעלת תעודה כמומחית בשיווק דיגיטלי מהטכניון, ובעלת תואר ראשון במדע המדינה והיסטוריה מהאוניברסיטה העברית.

נועה אלרואי

יועצת תקשורת

החלה את דרכה בחטיבת דובר צה"ל כסגנית ראש מדור כתבים צבאיים ודוברת אוגדת הגליל. בשירותה קיבלה אות הצטיינות מטעם דובר צה"ל דאז, האלוף מוטי אלמוז, ומצטיינת דובר צה"ל במילואים.
בוגרת תואר ראשון במשפטים בתוכנית מצטיינים במרכז הבינתחומי הרצליה וכיום סטודנטית לתואר שני. במהלך לימודיה ביצעה התמחות במשלחת הישראלית לאו"ם כחלק מצוות הדוברות ובצוות לוועדה החמישית.

בין לקוחותיה במשרד תמצאו את משלחת האיחוד האירופי לישראל, בית החולים האנגלי בנצרת והמרכז הישראלי להתמכרויות.

אילה בראון

יועצת תקשורת

ילידת ירושלים. בוגרת מדרשית הרטמן ומכינת מיתרים-לכיש. החלה את דרכה בעולם התקשורת בדובר צה"ל, במסגרת שירותה ביחידה עבדה באופן שוטף אל מול כלל מערכות הטלוויזיה השונות בתקשורת הישראלית ולאחר מכן שירתה בתור הדוברת של חטיבת הגולן והחרמון.
בין לקוחותיה תוכלו למצוא את הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, ניהול פלטפורמות הדיגיטל של משלחת של האיחוד האירופי לישראל, ומגי וילנסקי מדיה בע"מ.

עידו פרנקו

יועץ דיגיטל

בוגר מערך דובר צה"ל. במסגרת שירותו בחטיבה שירת כדובר בנציגות פיקוד הדרום והיה חלק מדברור אירועים מבצעיים ויומיומיים.
בין לקוחותיו במשרד תוכלו למצוא את אולפני הרצליה, מותגי Mazda ו-BMW, כביש 6 חוצה צפון והנתיב המהיר.

נועם פייגנבאום

יועצת תקשורת

החלה את דרכה בעולם התקשורת כבר בתיכון, כדוברת מועצת התלמידים והנוער הארצית, לאחר מכן שירתה בחטיבת דובר צה"ל בעבודה מול כלל אתרי החדשות וערוצי הרדיו, דוברת החטיבה המרחבית גוש עציון ושירות קבע כמפקדת במדור צבא וחברה האמון על השתתפות מפקדי צה"ל בכנסים אזרחיים ואירוח ביקורי בכירים בצה"ל. בשירותה קיבלה אות הצטיינות מטעם דובר צה"ל דאז, האלוף מוטי אלמוז. סטודנטית לניהול ופסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה.

נסים דואק

בעלים

כמי שחיידק העשייה והרצון לחולל שינוי משכו אותו עוד מילדות, נסים ניהל קריירה בת עשור בעיתונות, במהלכה כבר בגיל 30 כיהן כעורך הראשי של המגזין הכלכלי "ממון" בעיתון ידיעות אחרונות. מאז הקמת החברה ב-2003, דואק משמש כאסטרטג ויועץ בכיר שהוביל שורה ארוכה של קמפיינים ציבוריים ופוליטיים, אשר רבים מהם עיצבו את סדר היום של החברה הישראלית.