לארוז לך?

חמש תופעות שחזרו באריזה מחודשת

  1. התסכית, aka פודקאסט

ימי הרדיו חוזרים, במתכונת עדכנית. מי שחשב שהאזנה לתסכיתים סטייל "קול ישראל" או הרצאות רדיופוניות סטייל "האוניברסיטה המשודרת" מבית גל"צ הן נחלת העבר, השתאה השנה מול פריחת הפודקאסטים. עד לא מזמן חשבנו שהפגזה של כמה שיותר חושים כמה שיותר חזק היא צו השעה. אבל גם המחר הזה מתחיל להחוויר. כמו תנועת הסלואו פוד שהגיבה להתפוצצות המזון המהיר, המינימליזם שהציב חלופה לצרכנות, כך החזרה לרוגע שבהאזנה לפודקאסט מתריסה כנגד האצבע המדפדפת סרטונים בטיקטוק. רוגע, סקרנות ועומק חוזרים לאופנה.

  1. להפגין זה לבלות

העצרת בסיומה נרצח יצחק רבין, סיימה גם תקופה של 20 שנים של הפגנות בכיכר. הן לא חזרו לשם באותו סדר גודל, ולא התרחשו כמעט בכלל אלא לקראת בחירות, בארגון מפלגות וכסף גדול. הציבור התעייף, לציבור נמאס מפוליטיקה. אנשים העדיפו להשכיב את הילדים מוקדם ולהימרח מול נטפליקס  (או להאזין לפודקאסט טוב). תשפ"א גילתה לנו מחדש את ההפגנות. פורמט חדש של הפגנות ברחבי הארץ הוכיח ככזה שגם מושך אליו את כלל עם ישראל – מבלפוריסטים, המפגינים בצמתים, ועד מתנגדי החיסונים. הפגנה הפכה לבילוי משפחתי, ואנחנו ממש בעד, כי כמה אפשר להיתקע מול הטלוויזיה במוצ"ש.

  1. קבלו את הניוזלטר החודשי (סליחה, בלוג)

בראשית ימי האינטרנט איסוף כתובת מיילים היה ה-דבר, בה' הידיעה. כדי לשלוח את הניוזלטר כמובן. משלוח ניוזלטר לאלפי כתובות, אלפים מהן שגויות, היה סמל סטטוס ארגוני. מאז הגיעו מסנני הספאם והפכו את הכלי הזה להרבה פחות אפקטיבי. השנה ראינו עלייה חדה בתפוצתם של בלוגים אישיים וארגוניים. אותה גברת, אבל עם שינויי אדרת חשובים. פלטפורמות כמו Wix או Weebly מאפשרות לכל אחד לעצב בלוגים הרבה יותר אטרקטיביים ומושכים לעין, לשלב אותם באתרים הארגוניים ולטרגט קהל בצורה הרבה יותר מתוחכמת מבעבר. הלו, גם אנחנו כאלה.

  1. הודעה בלי ביפ

עוד משהו שלא עשינו מאז שנות ה-90 – להאזין להודעות קוליות – ואז הגיעה וואטסאפ עם ההודעות המוקלטות, ואנחנו מתחרפנים כמו בימי המשיבון האלקטרוני.

  1. שובה של הנחת המועדון

מועדוני הצרכנות של העבר היו שולחים לנו חוברת חודשית, שם היינו מדפדפים בהתלהבות בין כל המוצרים בהנחות מרשימות שהמועדון ריכז עבורנו. הגלגול האינטרנט של אלה הוא מועדוני צרכנות כמו "רעות תקני לי". אלה זכו לזינוק נוסף בפופולריות בחסות הקורונה. היש בילוי מוצלח יותר לימי סגר מאשר לגלול מוצרים בהנחות מרשימות שהמועדון ריכז עבורנו?