ביטול תעלול

ההודעה על הפסקת ההפצה של שישה מספרי ד"ר סוס דווקא הקפיצה את המכירות: כשה-PR  רוכב על גבו של ה-PC

לפעמים, תקינות פוליטית חוזרת כמו בומרנג. לפעמים, נדמה שיש מי שיודעים את זה ולכן עושים על כולנו ספין אחד גדול. האם זה מה שקרה בפרשת הגניזה של ספרי ד"ר סוס? לא מן הנמנע.

ההוצאה שמנהלת את עזבונו ונכסיו של תאודור גייזל, שתחת הכינוי ד"ר סוס איוריו וספריו כבשו ילדים ומבוגרים מסביב לעולם, הכריזה שהיא גונזת שישה מספריו. הסיבה: לדברי ההוצאה, בספרים אלה היו יותר מדי תיאורים גזעניים של דמויות, בעיקר אסיאתיות, שכבר לא מתאימים לימינו. התוצאה: מיד לאחר ההודעה על הגניזה, זינקו המכירות של כל ספרי ד"ר סוס. כך, למשל, חתול תעלול – שלא נכלל ברשימת הספרים הגנוזים – זינק לראש טבלת המכירות של אמזון (שוב היא).

סיבוב ה-PR שגולש על הגל שמעוררת החלטת PC מזכיר את מה שקרה לפני כ-45 שנה עם ארצ'י באנקר. היוצרים יפי הנפש, בימים שבהם זה עדיין לא היה גידוף, רצו ליצור סדרת טלוויזיה שתציף את כיעורן של הגזענות והשמרנות בעולם מודרני שערכיו משתנים במהירות. רצו, אבל יצרו גיבור בור, שוביניסט וגזען שאנשים הזדהו איתו בלי בושה. צחקו איתו, לא עליו. בהתחלה זה הביך. אחר כך בא הרייטינג, והמבוכה נשכחה. לימים, ההצלחה העסקית של ארצ'י באנקר (בניגוד לכישלון הרעיוני, שהודחק) הולידה שורה של גיבורי תרבות "שאומרים כל מה שהם חושבים". אחד מהם אפילו נהיה נשיא.

ולא נסיים את האייטם הזה בלי הסגברה אחת ליום: הסוס שבד"ר סוס הוא זאוס בתעתיק אנגלי, לא בהמת המשא והרכיבה.