שקר כלשהו - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

שקר כלשהו

מעטים מול רבים?

רגע אחרי שחגגנו את יום העצמאות בתקציב של עשרות מיליוני שקלים, עם במות בכל הארץ ואתוס לאומי מאוחד – הגיע הזמן לשאול כמה מהמיתוסים שעליהם מבוססת המורשת שלנו אמיתיים וכמה קובעו רק כדי ליצור פאתוס ומיתולוגיה גדולה.

אחד מכל מאה יהודים שחיו במדינת ישראל הצעירה, רגע אחרי הכרזת העצמאות, איבד את חייו במלחמה שקבעה את גורלה של המדינה. אבל האם באמת היינו מעטים מול רבים? האם היה כאן מאבק של דוד הקטן מול גוליית שתקף אותו מכל החזיתות ובכל זאת לא הצליח להכריע אותו? האם באמת ניצחנו רק בגלל הרוח והתעוזה ומדינות ערב הפסידו בגלל עודף יהירות ומיעוט תבונה?

אך בבירור העובדות, מתגלעים סדקים רבים במיתוס. כשהגיע בן גוריון לוועדת חוץ וביטחון ב-1960 הודה במפורש כי ברוב שלבי מלחמת העצמאות, זה היה דווקא צבא ההגנה לישראל אשר החזיק בעליונות המספרית על פני צבאות ערב. "אם כי זה נראה קצת משונה, לנו היה אז צבא יותר גדול מאשר להם", התבטא בן גוריון.

סדקים נוספים במיתוס "דוד אל מול גוליית" הופיעו בספרו של פרופ' אייל נווה אשר טען בספרו "המאה ה-20 על סף המחר" כי לצד היהודי היה יתרון על פני הערבי בכל היבט אפשרי וכמעט בכל גזרה וקרב. טענות נוספות מן הסוג הזה הושמעו על ידי היסטוריונים נוספים כמו מרדכי בר און, בני מוריס, עמיצור אילן ועוד.

זה נכון שצבאות של שבע מדינות אויב התקיפו אותנו, אבל חלק מאותם כוחות היו קטנים או לא מיומנים ומאוחדים וזאת לעומת כל חיילי הכוחות העבריים שתרתי משמע "נלחמו על הבית". תרמו לכך לא מעט גם הבריטים שדיכאו את המרד הערבי בשנות ה-30 ולמעשה דיכאו לאורך הדרך אפשרות של הקמת כוחות הגנה מזויינים מהצד הערבי עד לתום המנדט.

זאת בזמן שההגנה, אצ"ל ולח"י לא הפסיקו להתאמן ולהתחמש וההנהגה הציונית ניהלה משא-ומתן עם גורמים רבים ברחבי העולם לרכישת נשק ותחמושת. גם מהצד הכלכלי היה ליהודים יתרון מובהק – בזמן שהוועד הערבי העליון לא גייס אפילו 30,000 לירות ארץ ישראליות, להגנה היו כבר 3 מיליון לירות ארץ ישראליות שהצטרפו ל-50 מיליון דולר שגייסה גולדה מאיר בארצות-הברית.

והייתה גם עזרה מצד הבריטים שבעיקר הפסיקו להפריע לנו לכבוש יישובים, ומצד הצ'כים ששלחו נשק, ומצד היהודים שיצאו ממחנות ההשמדה ועלו להילחם לצד אחיהם כולל מומחים לתעופה וימאות שעזרו בהכרעה. ואולי חשוב מכול – להנהגה הערבית, שישבה בדמשק, לא באמת היה חשוב לעזור לאחיהם במאבק על חבל הארץ הזה.

אבל הייתה לבן-גוריון מדינה להקים, והמדינה הזאת הייתה צריכה סיפור גבורה שיצדיק את האבדות הרבות, שיצדיק את גירוש התושבים הערבים והפיכתם לפליטים ושייקבע זיכרון הירואי אותו ילמדו במערכות החינוך עד היום.