שקר כלשהו: שישה מיליון - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

שקר כלשהו: שישה מיליון

בהיעדר יכולת לעכל את ממדי הרוע וההרג של השואה, אנחנו מסתפקים לרוב בניסיון לייצג אותה בסמלים ושמות קוד, שמות של מקומות ואנשים, ומספרים. בעיקר מספר אחד – שישה מיליון, שהתקבע כגרסה הרשמית שאין לערער עליה. ששת המיליונים היו יותר מציון מספר היסטורי, אלא היו חלק בלתי נפרד מהאתוס הציוני. שישה מיליון קטגורים עומדים איתי כאן, אמר התובע במשפט אייכמן, גדעון האוזנר. ובדרך אחרת, רעד קל עבר בקרב כותבי הכותרות של העיתונים היומיים, שעה שהאוכלוסייה היהודית בישראל עברה את המספר המקולל, רק לפני שנים ספורות.

אבל למרות הגרסה הרשמית, לאורך השנים נעשו מספר ניסיונות לאמוד מחדש את מספר היהודים שנספו בשואה ולבחון אם המספר המדובר נכון או שיש לתקנו. למעשה, מתברר כי מקור המספר שישה מיליון הוא בכלל בעדויות של הנאצים עצמם. גם אם חלק מהמחקרים הגיעו לתוצאות שונות בדרכים עקלקלות, הגרסה הרשמית נותרה כמו שהיא והמספר שישה מיליון ממשיך לרדוף את הזיכרון הקולקטיבי שלנו. מי שכופר בו נחשד בהכחשת שואה, ומי שאינו מודע לו מוקע לאלתר. הנה, רק ביום השואה האחרון, בשבוע שעבר, פורסם ב-ynet שבסקר שנערך באוסטריה, עלה כי "58% מהנוער והצעירים במדינה לא יודעים כי בשואה נרצחו שישה מיליון יהודים".

והנה באחרונה, בספר מסות שראה אור, החליט יהודה באואר, אולי גדול חוקרי השואה, להיכנס לגוב האריות ולקרוא תיגר על המספר המקודש. מחקריו במהלך השנים מעלים, כי בשואה נרצחו 5.6 או 5.7 מיליון יהודים – כמה מאות אלפים פחות מהמספר האייקוני. עדיין בלתי נתפס, אבל לא שישה מיליון. באואר מסביר שהיו אלה הפולנים שדיברו לראשונה על שישה מיליון – במקרה שלהם, שישה מיליון פולנים שנרצחו בשואה: שלושה מיליון יהודים ושלושה מיליון פולנים נוצרים. וגם, הגרמנים התגאו בשישה מיליון, וכנראה שחרף הדיוק המזוויע, גם להם היה עניין להפליג.

האם האמת תנצח את הסמל שהוטבע כה עמוק בתודעה הלאומית? בחיים לא. המיתוס תמיד חזק יותר.