שקר כלשהו: ל"ג בעומר - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

שקר כלשהו: ל"ג בעומר

הרוחות התלהטו בל"ג בעומר האחרון סביב הקריאה הציבורית לחרוג ממנהגי החג המסורתיים ולהימנע מהדלקת מדורות.

אפילו הרב האשכנזי הראשי הצטרף לכך כשאמר השבוע ש"אין שום הצדקה" הלכתית להדליק מדורה. הרקע, כמובן, הוא ההתחממות הגלובלית, המודעות הגוברת לנזקים האקולוגיים שנגרמים כתוצאה מהאש והעשן ומעל הכל השבוע החם במיוחד שעבר עלינו, שאת תוצאותיו הקשות הרגישו תושבי אזור יער בן שמן וחבל לכיש על בשרם. נראה שהיחידים שהתעקשו על מנהגת שריפת העצים היו בני הציונות הדתית – למשל, נציגם הבכיר כיום בכנסת, בצלאל סמוטריץ', שצייץ בערב החג שאצלו בקדומים מזג האוויר בסדר גמור, וש"חלאס כבר עם הזהירות המוגזמת ובעיקר עם הכסת"ח בהוראה לא להדליק מדורות. ל"ג בעומר הוא מנהג עתיק וצריך לשמר אותו".

 

אלא שלפי העדויות, ל"ג בעומר החל כיום שמחה באמצע חמשת שבועות האבלות של ספירת העומר, שהתחבר ברבות הימים להילולת רבי שמעון בר יוחאי. ואילו הקומזיץ היהודי אינו מנהג עתיק אלא נוהג שהחל בשנות העשרים של המאה הקודמת, ולא על ידי יראי שמים חפויי ראש אלא דווקא על ידי ציונים חילוניים שביקשו לתת קצת שיזוף ליהדות השרירים ולנכס לתנועה הלאומית מיתוס עתיק, ועל הדרך אימצו את סיפורו של בר כוכבא, שהמיט על עם ישראל את החורבן הגדול בהיסטוריה, כאשר הכריז מרד חסר תוחלת על השלטון הרומאי, שהסתיים בתבוסה מוחצת ובחורבן היישוב היהודי באזור.

אז כן, זה אכן מנהג, זו מסורת. על כך אין מחלוקת. חלקנו גם נהנינו מהמדורות כשהיינו צעירים. אבל מאז למדנו כמה דברים, פרצו כמה שריפות, החור באוזון לא הולך ומצטמק וההתחממות הגלובלית עדיין לא נהדפה. הרצון לשמר מנהג כי הוא עתיק או כי מדובר במסורת שקול לאמירה – בואו לא נשנה את זה כי זה כבר ככה. שזה טיעון בעל משקל, אבל כשמהצד השני עומדים נזקים לא מבוטלים, אולי הגיע הזמן לכיבוי צופי.

באופן לא מפתיע, הרצון לשמור על מסורת בכל מחיר, לא משנה כמה היא מזיקה, מתחבר בגלגול הנוכחי להכחשת שינויי האקלים. באופן יותר מפתיע, נוצרה שותפות ארעית בין החרדים, המתנגדים לשימוש הציוני בחגו של הרשב"י, לבין מי שחושש מהנזק האקולוגי.

ובמילותיו של סמוטריץ', חלאס. זה מריח רע, זה מזיק, זה עלול לגרום לשריפות – ומתברר שזה אפילו לא מנהג עתיק כמו שחשבנו. אם חלקנו הצליחו להתגבר על המנהג העתיק והאהוב של סיבוב תרנגול כפרות מעל הראש ומבינים את הבעייתיות שבכך, יש לקוות שנצליח לוותר גם על הילולת הקרשים השרופים, תפוחי האדמה והמרשמלו, טעימים ככל שיהיו.