שקר כלשהו: המלכה - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

שקר כלשהו: המלכה

  כשבריטניה הצליחה לצאת מהפלונטר הפוליטי שלה ולהגיע לברקזיט, הוא לא קיבל את הכבוד המגיע לו. הסיבה: באותם ימים הוכרז ה"מגזיט" של הארי ומייגן מבית המלוכה הבריטי, הצאצאים למשפחת ווינדזור, ששורשיה ודאי מגיעים עד למאגנה כארטה. אז זהו שלא. 

  "המדינה זה אני", אמר, אם אמר, מלך צרפת לואי הארבעה עשר. יותר מביטוי מהדהד לשגעון הגדלות של השליט האימתני, לואי בסך הכל הצביע על עובדה פשוטה: באירופה הישנה, מדינות הן בסך הכל ישויות מלאכותיות, קהילות מדומיינות, שמוגדרות יותר מכל על ידי האציל ששולט בהן באמצעות אדמות, צבא וכסף (ולפעמים גם קצת השגחה אלוהית) – המלך. כך משפחות המלוכה באירופה חילקו ביניהן את הטריטוריות עד לראשית המאה ה-20. 

  אמנם אירופה עברה איזו מלחמה או שתיים וכמה מהפכות במאות השנים שחלפו מאז ימיו של מלך השמש עם רעמת השיער המרשימה, אבל במדינות שעדיין כפופות למרותו של המונרך, לכתר יש איזו משמעות סמלית, מחברת, מגדירה. באנגליה, למשל, אלוהים תמיד מתבקש לנצור את המלכה בהמנון והגרסה הטהורה, המצוחצחת והיוקרתית ביותר של השפה האנגלית מכונה בפשטות "האנגלית של המלכה". יש משהו יותר אנגלי מהמלכה?

  אז זהו, שיש. בבית המלוכה שבימים אלה מתמודד עם שערורייה חדשה לא אוהבים להזכיר את זה, אבל אילן היוחסין המלכותי מגלה שהאצילים לבית וינדזור הגיעו לאי הבריטי לא כל כך מזמן כמו שחושבים. ואם זה לא מספיק, שורשיה של המשפחה בכלל בשטחה של האויבת הגדולה, גרמניה. בית המלוכה הבריטי הנוכחי נקרא במקור "בית זקסה-קובורג וגותה", ואם זה נשמע גרמני, זה כי זה באמת גרמני. סבא של סבא של אליזבת השנייה, הנסיך אלברט, נולד בגרמניה והביא את הבית איתו לאנגליה כאשר התחתן עם בת דודתו המלכה ויקטוריה, גם היא ממוצא גרמני. כל זה לא הפריע לאף אחד עד שפרצה מלחמת העולם הראשונה ועוררה בקרב האירופים שנאה כלפי בתי המלוכה, ובקרב העם הבריטי שנאה תהומית כלפי הגרמנים. 

  המלך ג'ורג' החמישי (סבה של המלכה הנוכחית) הבין את הרמז כאשר בן דודו, הצאר ניקולאי השני, נאלץ לוותר על כס המלוכה (ועל חייו), ועשה מעשה לפני שיהיה מאוחר מדי. כדי להפיס את הרגשות הלאומיים והאנטי-גרמניים בקרב העם, הוא החליט לאנגלז את שם המשפחה, להיפטר מהתארים והגינונים הגרמניים ואפילו נישל כמה קרובים רחוקים גרמניים. במהלך שמזכיר בעיקר סוחר טקסטיל שמבקש לשוות למותג שלו הוד והדר מלאכותיים, הבית החדש נקרא על שם הדבר הבריטי ביותר שג'ורג' הצליח להעלות על דעתו – טירת וינדזור העתיקה, שמשמשת את מלכי אנגליה כבר כמעט אלף שנה. המהלך לווה בהצהרה מלכותית וראשו של קינג ג'ורג' נותר שלם ומחובר לגופו. המהלך הצליח ובית המלוכה נותר, יחד עם הביטלס ומיסטר בין, הסמל האולטימטיבי לכל מה שבריטי. או במלים אחרות, לפעמים כל מה שצריך כדי לשמור על יציבות השלטון הוא מהלך מיתוגי מנצח.