רק מילה - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

רק מילה

רק מילה לא יותר מזה, מגדירה עבור נפתלי בנט, שר החינוך, את כל מי שחושש מהדתה במערכת החינוך, או כמו שהוא קורא לה ״הדתה שמדתה״ – אוטואנטישמיות. בעמוד הפייסבוק שלו הפנה בנט לראיון שקיים ניר גונטז׳ בעיתון הארץ עם מחברת ספר במדעים לכיתה א׳ – שרה קלצ׳קו. בנט, אשף האנדרסטייטמנט, קרא לראיון בעיתון ״התעללות״ והעתיק מוויקיפדיה את ההסבר לביטוי אוטו-אנטישמיות, תוך שהוא מבצע בו שינוי קל.

על פי ויקיפדיה אוטואנטישמיות, או שנאה עצמית יהודית, היא הגדרה של תופעה חברתית-פסיכולוגית שבמסגרתה אדם ממוצא יהודי חש ניכור כלפי מוצאו ומפתח עוינות אובססיבית כלפי בני עמו ודתו באופן דומה לזו שמפתחים האנטישמים מקרב עמים אחרים ודתות אחרות.

באוטואנטישמיות של בנט, הבוז והעוינות האובססיביים מופנים כלפי המסורת היהודית, מנהגים יהודיים, וכלפי יהודים שומרי מסורת. אם תשאלו אותנו יש הבדל. כלומר מספיק לבוז קצת למנהגים דתיים ומסורת יהודית כדי להיחשב אוטואנטישמי אצל שר החינוך. לתשומת לבכם מחללי השבת, אוכלי השפנים ואלה שלא מלו את הבנים שלהם.

באנגלית זה נשמע יותר טוב, self hating jew – כינוי גנאי שנפוץ בעיקר בארצות הברית ומשמש לתיאור יהודים שחשים שנאה כלפי מוצאם, או פשוט משתייכים לזרם הליברלי ולא מיישרים קו אוטומטי עם השלטון הישראלי.

אבל גונטז' לא לבד. העיתונאי דן מרגלית עשה ב-2009 שימוש במושג "יהודי-שונא-יהודים" ביחס לריצ'רד גולדסטון, ראש צוות הבדיקה של האו"ם שבחן את פעולות הצדדים בעופרת יצוקה. גם המגיש המיתולוגי של ה״דיילי שואו״, ג׳ון סטיוארט, שנהג למתוח ביקורת על מדיניות ישראל, זכה לאותו כינוי.

ואנחנו, אם יורשה לנו, מבקשים להציע בהכנעה לממשלת ישראל להתמודד באופן מעט בוגר יותר עם מבקריה. עוד יותר מזה, לממשלת ישראל אין מונופול על היהדות ועל אהבת המדינה, ומי שמבקר אותה אינו יהודי שמתכחש למוצאו, או יהודי ששונא את ישראל ומבקש להשמידה (ע"ע הקרן להשמדת ישראל).

אבל רגע אחד, מהון להון יאיר הון. בזמן שאנחנו מתאבססים על האוטואנטישמיות של בנט, במשפחת נתניהו כרגיל חייבים להשוות ולהעלות. סוף השבוע עמד בסימן הקריקטורה האנטישמית שפירסם בנו של ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו. קריקטורה שאומצה בחום על ידי מנהיג הקו קלוקס קלאן דיוויד דיוק. האמת, אם זו לא אוטואנטישמיות, אין לנו מושג מה כן.