רק מילה || גנץ - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

רק מילה || גנץ

זה לא שהייתה פה באמת תחרות. בשבוע האחרון לא היה אייטם שתפס כל כך הרבה תשומת לב כמו הרמטכ"ל לשעבר והמועמד בהווה לכנסת, ששבר שתיקה ושבה את לב הציבור בנאום השקת הבחירות המדובר שלו. הרי מתי בפעם האחרונה אדם אחד הצליח ללכוד את תשומת הלב הציבורית, לגרום לכולם לדבר רק עליו במשך יותר מיממה רצופה ולצפות באותו זמן בנאום בפריים טיים – בהנחה שלאדם הזה לא קוראים נתניהו?


יש אנשים שיכולים להישבע שעל הפודיום בגני התערוכה עלה משיח בן דוד בגובה 1.95, או לכל הפחות תחליף מתקבל על הדעת ועל הדמיון לראש הממשלה הנוכחי. על העטיפה הייצוגית כבר נאמר מספיק: הגובה המדובר, תכול העיניים ומראה כללי של כוכב מערבונים משנות החמישים. אבל דוברי הגרמנית והיידיש שבינינו יכולים להוסיף לכך גם את השם עצמו.

אם ייבחר, גנץ יהיה השלישי מבין ראשי ממשלות ישראל שמתהדר בשם שאינו מעוברת. בניגוד לאמונה העממית, "גאנץ" (ובגרמנית ganz) אינו אווז (ביידיש זהו "גאַנדז", יחי ההבדל הקטן), אלא "שלם", "מלא" ו"אמיתי", ובמקור הגרמני הקדום אף "בריא", "יציב" ו"זקוף".

כאשר הולכים אחורה אל השורש הקדום ביותר של המילה מקבלים פועל שמשמעותו "לשגשג" ו"להיות מלא". אם לא היינו יודעים שמדובר בערך המילוני של שם המשפחה של יו"ר חוסן לישראל, ניתן היה לחשוב שזה הבריינסטורמינג שעלה בישיבת הקריאייטיב של המועמד עם משרד הפרסום.

עוד מוקדם לומר אם גנץ קורץ מחומר של ראשי ממשלה, אבל אין ספק שהשם שלו כבר מספק את הסחורה. עכשיו נותר רק לגלות אם בני הוא Ganz genau (מגרמנית, "בדיוק") או בסך הכל א גאנצע מציאה, כלומר "מציאה גדולה".