רק מילה - אונס - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

רק מילה – אונס

המילה שנעסוק בה הפעם יצאה בתקופה האחרונה ממשכנה הקבוע בעמודי החדשות והפכה להיות מוקד של דיונים והתפלמסויות בעמודי הטלוויזיה. ״אונס״. על פי ההגדרה המילונית, אונס הוא מעשה של כפייה מינית, או אילוץ בכוח, לא בהכרח מיני. על פי ההלכה, אונס הוא עשיית מעשה איסור או אי עשיית מצווה עקב תנאי כפייה, כך שניטלה מהאדם בחירתו החופשית.

נחזור אל כאן ועכשיו: בדיון על הנפת דגלי פלסטין בהפגנה בתל אביב, הזכירה יו״ר מרצ לשעבר זהבה גלאון למרואיינים קלמן ליבסקינד ואראל סג״ל: ״מי שלא לומד את הנרטיב של השני, לא יודע לפתח סימפטיה לסבלו של השני״. על כך השיב ליבסקינד: ״יודעת למה הדבר דומה? לאשה שגבר מנסה לאנוס אותה?״ גלאון זעמה על ההשוואה והריאיון פוצץ. עוד זה מדבר וזו באה: בתוכנית ״פגוש את העיתונות״ אמרה המגישה רינה מצליח: ״תומכי נתניהו מתראיינים ואומרים כי גם אם הוא יאנוס את הבת שלהם, ימשיכו להצביע לו״. האמירה הזאת נגמרה בהשעיה לשבוע של מגישת התוכנית. 

שווה לעצור רגע ולחשוב: איך נתנו למילה שהמשמעות וההקשר שלה כל כך אכזריים, אצלנו בראש למשל, היא מתקשרת אוטומטית לסצנת האונס המחרידה של הפסיכיאטרית של טוני סופרנו, למין ביטוי זול ומוזיל של שיחות סלון ואולפנים כאשר לעולם תהיה האנלוגיה לנאנסת ולא לנאנס: ״חה חה חה, הם אומרים שהם יצביעו לביבי גם אם הוא יאנוס את הבת שלהם״. ״הבנת הנרטיב הפלסטיני? הרי זה כמו נאנסת שחוזרת לתוקף״. למה זה לא מגניב, כי עצם קיומו של דיון במטאפורת האונס, מנרמל את השימוש בה. ונרמול של אכזריות, הופך אותה למתקבלת על הדעת. אז עדיף בלי. בבקשה.