מילת השנה: טרלול - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

מילת השנה: טרלול

לפעמים קורה שהכוכבים מסתדרים בצורה כזאת שהמציאות הלשונית הולכת יד ביד עם המציאות החברתית.

מילה מסוימת נולדת או קונה לה אחיזה בדיוק ברגע שבו צריך אותה, במקביל לרגע ההיסטורי שמתהווה ודורש מהשפה כלים חדשים לתאר אותו. מילה חדשה שמתאימה כמו כפפה למציאות חדשה. זה בדיוק המקרה של "טרלול" – מילת השנה הבלתי מעורערת לשנת 2019.

לולא הטרלול, באיזו מילה היינו משתמשים כדי לתאר מציאות של שלוש מערכות בחירות אחת אחרי השנייה, כזו שבה הבלתי אפשרי נעשה אפשרי והבלתי סביר נעשה הכרחי, שבה הרציני כבר מזמן הפך למגוחך והשפוי הוא, ובכן, מטורלל?

אבל כשחושבים על זה, מה בין טרלול לחרפון לבין סתם שטויות, ולמה 2019 תוכרז כשנת הטרלול הגדולה? התשובה פשוטה: עצם העובדה שהשחקנים הראשיים במופע הטרלול הגדול הפכו את הטרלול למילה שגורה בז'רגון, כזו שמופיעה בציטוטים רשמיים ובדיווחים חדשותיים, היא בעצמה חלק מרכזי מהטרלול. אין ביטוי יותר ברור לשבירת המחיצות והפרת המוסכמות מעצם השימוש במילה טרלול. ולצורך המחשה: "אם הייתי הולכת למשפט הייתי מנצחת. החלטתי לחסוך שלוש שנים של סבל והוצאות וטרלול המדינה" – כך תגובתה הרשמית של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ביחס למשפט שהורשעה בו.

מאיפה הוא מגיע, הטרלול הזה? אולי זה שיבוש של מילה אחרת ואולי זו אונומטופאה. אנחנו רוצים להציע אפשרות נוספת: העדנה של הטרלול בימינו נובעת משם התואר שמזכיר אותה בצלילו והפך גם הוא לנכס צאן ברזל – הטרול, ואיתו ההטרלה. נראה שהיום כל צייצן הוא טרול, כל ספין הוא הטרלה והכל ביחד הוא טרלול אחד גדול.

במצב כזה, כל שאפשר לאחל הוא: תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וטרלוליה.