זהירות, גרטה מפשירה - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

זהירות, גרטה מפשירה

גרטה תונברג בת ה-16 הצליחה להפוך בתוך פרק זמן קצרצר מנערה שוודית מודאגת לסמל עולמי של דור ה- Z ולמייצגת הבולטת ביותר של המאבק הצעיר נגד שינויי האקלים.

לפרסום שיצא לה תרמו כמה מהלכים יח"צניים מרשימים – החל משביתת המחאה שלה מחוץ לפרלמנט השוודי ועד ההפלגה בספינה קטנה מאנגליה לניו יורק לצורך השתתפות בפסגת האקלים באו"ם. השיא, כמובן, היה בנאום השנוי במחלוקת שנשאה ובמבט אחד חטוף ששלחה לנשיא ארצות הברית טראמפ. כל זה הספיק כדי להפוך אותה לאייקון עולמי ולזכייה בתואר אשת השנה של מגזין "טיים" ל-2019. טראמפ לא נשאר חייב ולאחר ההכרזה על הזכייה, צייץ בטוויטר כי עליה לעבוד על השליטה שלה בכעסים.

לאור זאת, קבוצת פעילים בריטים הגיעו למסקנה שגרטה האמיצה ראוייה להנצחה רשמית – לא פחות ולא יותר מאשר בכיכר טרפלגר המרכזית שבלונדון. כדי לעשות זאת הם נעזרו בלא מעט תחכום ויראלי והציבו במרכז הכיכר פסל בדמותה של השוודית – עשוי כולו מקרח. הפסל, כצפוי, לא החזיק מעמד זמן רב ובתוך יום מהצבתו כבר הפך לשלולית – מה שרק פעל כסמל מזעזע למדי להשפעה של שינויי האקלים על חיינו. מה שחשוב, כידוע, הוא פחות שהעוברים והשבים יראו את הפסל, ויותר הוויראליות שהתמונות יקבלו ברשת. המיצב, "גרטה אייסברג", בוצע על ידי חבורה של פעילים שכבר רתמו את החשיבה הוויראלית לקידום מסרים חשובים, כאשר פתחו את חשבון האינסטגרם @world_record_egg אשר שבר את שיא הלייקים ברשת החברתית ושימש לקידום המודעות לבריאות הנפש. המיצב תוכנן כפנייה ישירה לראש עיריית לונדון, סאדיק קאן, בבקשה להציב פסל – כזה שלא נמס – בדמותה של הפעילה הצעירה, לאות הוקרה לפועלה. האם גרטה ראויה לאנדרטה? כך או אחרת, היא את שלה כבר עשתה – וכך גם הפעילים הנמרצים.