אכן תמונות קשות - יוניק | Unik

יוניק היא חברת יחסי ציבור רב-תחומית, אשר עוסקת בקידום מותגים, רעיונות ואנשים, ומשפיעה כך על המציאות, לטובה

unik is an interdisciplinary PR firm which promotes
brands, ideas and people to impact reality for the better

אכן תמונות קשות

משום מה, כשמדובר בפרסום למען זכויות בעלי חיים, הבון טון הוא קמפיינים פרובוקטיביים שלא משאירים אף אחד אדיש. לא מדובר רק על תמונות מבעיתות ממשלוחים חיים והשוואות לתקופות אפלות בהיסטוריה.

ארגון PETA, למשל, עשה לעצמו שם בפרובוקציות מסוג שונה – כאלה שעושות שימוש בעיקר בגוף הנשי בצורה מחפיצה למדי כדי להעלות את המודעות לבעלי החיים. שני קמפיינים שונים חדשים – אחד נגד השלכת פסולת לים והשני נגד התעללות בבעלי חיים – לוקחים את אסתטיקת השוק המוכרת צעד אחד קדימה, ועושים את זה בצורה יצירתית במיוחד.

קמפיין של ארגון Tier im Recht השוויצרי למען זכויות בעלי החיים מבקש להזכיר לנו עובדה פשוטה למדי: בניגוד לחלק מבני האדם, בעלי חיים לא מוצאים הנאה בסבל. כמה פשוט. כדי להעביר את המסר, הלבישו (בפוטושופ, כמובן) בעלי חיים שונים – כלב, חתול, פרה ואפילו תוכי – בתלבושות הלקוחות מעולם ה-BDSM, כולל שוט. זה נמצא איפשהו בין מצחיק למחריד ולפרקים גם כמעט חמוד, והמסר – למקרה שהתעניינתם – עובר בהצלחה.

ומצד שני, ארגון Sea Shepherd לשימור הימים העלה קמפיין שאין בו טיפה של הומור, אבל כן יש בו כמויות של זעזוע. חפץ סתמי כמו שקית ניילון עלול להפוך למכשיר עינויים כשהוא מגיע לים, אומר הקמפיין נגד השלכת פלסטיק לימים ולאוקיינוסים, ומזהיר שעד 2050, לפי הערכות של מדענים, יהיה יותר פלסטיק מדגים בים. אבל מעבר למסר, הקמפיין מציג תמונות באמת קשות של צבים וכלבי ים שראשיהם מכוסים בשקית ניילון, בדימוי שלקוח מעולם החקירות והעינויים – הרבה מעבר ללחץ פיזי מתון. "פלסטיק שאתה משתמש בו פעם אחת מענה את האוקיינוס לנצח", אומרת הכרזה שבאמת אי אפשר להישאר אדיש לה.

אז מה גורם לקמפיינים למען בעלי החיים ללחוץ על נקודות רגישות במיוחד אצלנו? האם רף האדישות הגבוה שלנו כלפי בעלי החיים מחייב, או מצדיק, נקיטה באמצעים שלא היו עוברים מסך בסוגיות אחרות? האם כדי להפסיק לפגוע בבעלי הכנף והזנב אנחנו חייבים להרגיש את הכאב על הגוף שלנו? ייתכן. כך או אחרת, כשעושים את זה בצורה יצירתית ואפקטיבית, כמו בקמפיינים המדוברים, המסר עובר והאדישות מתפוגגת לה.